Научи повече за: КЕФАЛОТИРИ (κεφαλοτύρι)
- Прави се от: козе или овче мляко
- Произлиза от: Гърция и Кипър
- Вид: твърдо сирене
- Цвят: Цветът на “кефалотири” варира в зависимост от използваното мляко или от съотношението на овче и козе мляко и в зависимост от сезона. През определено време сиренето може да бъде почти бяло, по друго време на годината – с богат златисто-жълт цвят.
- Аромат: богат и силен
- Вкус: силен, солен, пикантен
Кефалотири е твърдо сирене, което се прави на цилиндрични пити с диаметър 25 – 50 см., с плътна маса и твърда кора. То е с жълтеникав цвят, със сладък вкус и е леко солено. Цветът на “кефалотири” варира в зависимост от съотношението на овче и козе мляко и в зависимост от сезона. През определено време сиренето може да бъде почти бяло, по друго време на годината – с богат златисто-жълт цвят. Сиренето има приятен характерен аромат и притежава висока хранителната стойност. Богато е на белтъчини, калций и витамини А, D и Е и хранителни вещества.
Кефалотири е твърдо, солено сирене, което се прави само от овче и/или козе мляко (според кипърската рецепта краве мляко не се употребява). Има подобно сирене – “кефалогравиера”, което може да се направи от краве мляко или от микс от краве и овче мляко. Често извън Гърция и Кипър сиренето кефалогравиера се продава като кефалотири.
На вкус кефалотири напомня сиренето грюйер, с тази разлика, че е по-твърдо и по-солено от него. Заради твърдостта си, кефалотири може да се консумира като се изпържи в зехтин – ястието саганаки, или може да се добави в ястия като спагети, месни ястия, да се сговти със зеленчуци или да се настърже върху салата. Това сирене е известно и познато още от времето на Византийската империя. Може да бъде консумирано като мезе към узо или бяло вино.
ХЛЯБ С КЕФАЛОТИРИ, МАСЛИНИ И БАДЕМИ
За тестото:
- 1 с.л суха мая
- 1 щипка захар
- 220 мл. топла вода
- 2 яйца, 94 гр.
- 1 чаена лъжица сол
- 75 гр. маслиново олио (зехтин)
- 600 гр. брашно
За пълнежа:
- 150-160 гр. маслини, очистени от костилките и нарязани на четвъртини
- 16 гр. (2 супени лъжици) смлени бадеми
- 43 гр. магданоз, нарязан на ситно
- 100 гр. кефалотири, настъргано
Маята и захарта се разтварят в топлата вода. Добавят се няколко лъжици от предвиденото за рецептата брашно – трябва да се получи рядка кашица. Съдът се покрива с фолио и кърпа и се оставя на топло за около 5-10 минути или докато сместа в нея шупне – ще стане на мехурчета и ще увеличи обема си. През това време брашното и солта се пресяват в голяма купа. Прави се кладенец, в който се сипват маслиновото олио, яйцата (леко разбити с вилица) и втасалата мая. Замесва се тесто – ръчно или с миксер, работещ с приставка за замесване на тесто. Омесеното тесто се оформя на топка, поставя се в дълбока купа и повърхността му се наръсва се с брашно. Купата се покрива с чиста кърпа и се оставя на топло за около час или докато тестото в нея увеличи обема си 2-3 пъти. Продуктите за плънката се смесват в подходящ съд и се оставят на страна до употреба.
Втасалото тесто се премесва, колкото да излезе въздуха от втасването. Разделя се на 2 равни части и всяка се разточва на лист с големина 16 х 16 см. Половината от плънката се разпределят равномерно върху разточеното тесто, след това то се завива на стегнато руло. По същия начин се оформя останалото парче тесто с останалата плънка. Получените рула се издължават леко. Рулата се нарязват на шайби с дебелина около 2 см. Прехвърлят се внимателно в тава застлана с хартия за печене и с ръце се дооформят, така че шайбите да се наклонят на една страна, застъпвайки се една друга. Повърхността на нарязаните на шайби рула (аз едното не съм го нарязала) се притиска леко с длан, така че парчетата да се слепят едно с друго. Завиват се с памучна кърпа и се оставят на топло докато удвоят обема си. Повърхността им се маже с яйце и по желание може да се наръсят със сусам. Пекат се за 25-30 минути, в предварително затоплена на 200°С фурна, работеща с долен реотан и вентилатор.